Close

Europos EKF čempionatas Varšuvoje

Europos EKF čempionatas Varšuvoje

Paskutinį gegužės savaitgalį Varšuvoje vyko 8-tas Europos karatė federacijos (EKF) čempionatas tarp regionų pagal WKF taisykles. Tai labiausiai pasaulyje paplitusi sportinio karatė forma kultivuojama 170-je pasaulio šalių, visuose kontinentuose. WKF karatė turi perspektyvas tapti olimpine sporto šaka. Šis regioninis Europos karatė čempionatas vyko tik komandinėse kata, kumite rungtyse, kuriose pagal varžybų reglamentą dalyvavo 88 komandos iš 48 Europos šalių.

Lenkijos karatė sąjungos prezidento, pirmojo Lietuvos Shotokan karatė federacijos stiliaus kuratoriaus W. Antoniak kvietimu šias varžybas stebėjo ir mūsų šalies Šotokan karatė federacijos vadovai K. Bartkevičius ir A. Valuntonis.

LSKF vadovų įspūdžiai, čempionato komentarai:

LSKF prezidentas K. BARTKEVIČIUS:

WKF karatė populiarus pasaulyje dėl savo prieinamumo įvairaus amžiaus, svorio kategorijų sportininkams, dėl varžybų taisyklių universalumo, galimybės dalyvauti įvairių stilių sportininkams, aukšto organizacinio lygio. Varžybose patiko komandinių kata rungčių finalai, kuomet komandos siekiančios iškovoti medalius privalėjo atlikti kata improvizacijas, bunkai. Pamatėme įspūdingų karatė veiksmų šuoliuose, metimus, skausmingus veiksmus, efektingas kovas.

Lietuva yra šios organizacijos narė, tačiau dėl susiklosčiusių Lietuvoje karatė tradicijų ir aukštų pasiekimų Pasaulinėse, Europos stilių organizacijose (Šotokan, Kyokušin) Lietuva tik retkarčiais dalyvauja tarptautiniame WKF judėjime. Aktyviausia šioje srityje yra LSKF reguliariai dalyvaujanti tarptautiniuose WKF turnyruose Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Lenkijoje.

Čempionate maloniai nustebino Latvijos jaunimo kumite komanda tapusi Europos čempionato nugalėtoja, estai pasiekę dvi komandines pergales į varžybų finalą nepateko. Nepasisekė varžybų šeimininkams lenkams, kurie tikrai turi gerus kata, kumite sportininkus ir dažnai laimi Pasaulio, Europos Šotokan karatė čempionatų medalius. Tarp nugalėtojų dominavo Ispanijos, Turkijos, Latvijos, Slovakijos, Serbijos komandos. Čempionato varžybų kata finale dažniausiai buvo atliekami Šotokan karatė stiliaus kata: Unsu, Kanku-Sho, Gojushiho-Sho, Gojushiho-Dai, Gangaku, Empi.

Vertinant mūsų šalies Šotokan karatė meistrų galimybes, dalyvauti WKF Europos karatė čempionatuose galima teigti, kad apie 12-kos jaunių, jaunimo, suaugusių kumite rinktinių narių lygis atitinka šio čempionato dalyvių lygį ir be abejo sudarytų rimtą konkurenciją Europos WKF senbuviams. Kata rungtyse šiai dienai konkurencingi galėtų būti 3-5 sportininkai.

LSKF viceprezidentas A. VALUNTONIS:

Prieš Europos EKF čempionatą vyko ir teisėjų seminaras, kur dalyvavo per 180 teisėjų, iš kurių 60 buvo nauji kandidatai gauti teisėjo licenciją. Iš pradžių vyko teoriniai užsiėmimai, o varžybų metu praktiniai, kurių metu kandidatus vertino licencijuoti teisėjai. Varžybos vyko ant šešių tatami. Prie kiekvieno tatami rezerve buvo beveik po 20 teisėjų, kurie buvo keičiami – objektyvumui užtikrinti.

Nemažai teisėjų dalyvavo ir turintys ESKA licencijas. Tai rodo, kad daugelyje šalių Šotokan karatė federacijos dalyvauja abiejuose organizacijose. Todėl sportininkams yra sudaryta galimybė dalyvauti savo ne tik savo stiliaus, bet ir sportinio karatė čempionatuose.

Deja varžybų taisyklės, nors ir nežymiai yra dažnai keičiamos. Nuo sekančio čempionato jauniams bus privalomos neišvaizdžios veido apsaugos, ir specialios krūtinės apsaugos ne tik merginoms bet ir vaikinams. Teigiama yra, kad taisyklės skatina atlikti daugiau kojų technikos, pakirtimų, metimų – tai vertinama daugiau taškų. Tačiau per griežtai vertinamas kontaktas, kas skatina simuliavimą.

Kata rungtyje atliekami 4 stilių Šotokan, Wado, Goju, Shito kata. Dominavo Šotokan kata, bet buvo atliekami ir Goju stiliaus kata. Vertinimo kriterijai išlieka tie patys, tik išsiskyrė perdėtai garsus kvėpavimas. Plačiau į karatė kovos meną leidžia pažvelgti komandinių kata trejetų bunkai (technikos pritaikymas), kur galimos įvairios technikos interpretacijos.